Elon Musk — když se nemožné stane možným
O Elonu Muskovi toho bylo řečeno hodně. Není divu, protože kdo by chtěl znát historii muže, který je na vrcholu žebříčku nejbohatších lidí světa? Ale nebyl vždy na vrcholu.
Elon Reeve Musk se narodil před jedenapadesáti lety v Pretorii v Jižní Africe. Ve škole ho šikanovali a dokonce kvůli tomu skončil v nemocnici. Po rozvodu rodičů se přestěhoval k otci — inženýrovi a jak sám tvrdí, zdědil po něm zájem o techniku. Hospodyně hlídala, aby jeho vášně nezničily dům, protože, jak sám říká, vyráběl výbušniny a rakety. Přesto se už tehdy zajímal o informatiku. Když v 10 letech dostal svůj první počítač, začal se učit programovat a brzy, o dva roky později, prodal počítačovou hru Blastar, kterou vytvořil. Vydělané peníze 500 dolarů investoval do akcií. V 17 letech se přestěhoval do Kanady za rodinou své matky, která žila život přímo z filmů o Indiana Jonesovi (dědeček byl archeolog, hledal legendární město Kalahari a jako první proletěl jedno- motorovým letadlem vzdálenost z Jižní Afriky do Austrálie). Tam také fyzicky pracoval, dokud nezískal stipendium na University of Pennsylvania. Poté se přestěhoval do USA.
V USA získal bakalářský titul v oboru ekonomie a fyzika. Byl to pro něj čas, kdy zjistil, jak důležitý bude internet pro budoucnost, a naučil se šetřit. Zmiňuje, že musel žít z méně než jednoho dolaru na den. Všechno vsadil na internet. Na doktorandské studium po dvou dnech rezignoval. Brzy nato si s bratrem otevřeli společnost Zip2 — ta měla na starosti vedení virtuálního telefonního seznamu a na začátku sloužila kancelář oběma bratrům jako ložnice. Elon pracoval na technické stránce a jeho bratr Kimbal na marketingu. Díky kontraktům s velkými společnostmi se společnost rychle rozrostla a v roce 1999 prodala Zip2 společnosti Compaq. Elon pak z prodeje získal 22 milionů dolarů a koupil si McLaren F1, který rychle rozbil. Zbytek této částky byl investován do X.com. Společnost provozovala webovou stránku, která podporuje elektronické platby prostřednictvím e-mailu. Stejně jako předtím byla správní rada nespokojená s tím, jak Musk plní funcki CEO a byla odvolán a společnost se přejmenovala na PayPal. V roce 2002 vynesl Elonovi prodej PayPalu společnosti eBay zisk 175 milionů dolarů.
A od té doby mohl Elon Musk odejít do důchodu a popíjet barevné drinky. Chtěl však vytvořit raketu a začít kolonizovat Mars. Otevřel tedy třetí společnost SpaceX. Od roku 2006 vytvořil tři rakety, které se však na oběžnou dráhu nedostaly. V roce 2008 se další Falcon 1 dostal na oběžnou dráhu kolem Země. Tehdy podepsal smlouvu s NASA na provádění zásobovacích letů na Mezinárodní vesmírnou stanici. Pokračuje ve snaze učinit lidský druh „multiplanetárním“ a zpřístupnit cestování vesmírem běžným občanům.
Paralelně se SpaceX provozoval další projekt. Investoval také 6,5 milionu dolarů do Tesla Motors a stal se tak většinovým akcionářem. To vše proto, aby na konci roku 2008 uvedl na trh první sériově vyráběný elektromobil poháněný lithium-iontovou baterií, na jehož projektu také pracoval. Prodej se celkem povedl a je jasné, že Musk potřebu čistých aut předvídal. V roce 2020 výroba v továrnách Tesly přesáhla milion kusů ročně.
Výše zmíněné projekty povýšily Elona Muska na vrchol a dostaly ho na seznam nejbohatších lidí světa. Nejsou to však jediné projekty, na kterých se podílí. The Boring Company — společnost, která staví tunely pod městy, které by v budoucnu nahradily dopravu. Solar City — fotovoltaická společnost. Neuralink — zabývá se neurotechnologií a rozhraními mozek-stroj.
Existuje mnoho pověstí o tom, jaký je to šéf. Za zmínku ale stojí i jeho filantropické aktivity. Podporuje vědecké vzdělávání, pediatrii a výzkum ekologické energie.
Elon je bezesporu vizionářský a ostřílený investor. Není tedy divu, že se pro něj kryptoměny staly zajímavými. Nejen, že sám investuje do virtuálních peněz, ale rozhodl se i o tom, že nákup v prodejnách Tesla bude možné platit prostřednictvím kryptoměn. A nejde jen o nákup doplňků, ale také vlajkového produktu, tedy elektromobilu. Na sociálních sítích často mluví o tom, jak si cení kryptoměn a jeho vstupy mají vliv na jejich vnímání a dokonce i cenu. Tímto způsobem propagoval Dogecoin a občas na svém profilu zmiňuje, že tuto kryptoměnu kupuje pro svého syna za účelem investic.
V poslední době se o něm opět hlasitě mluvilo kvůli nákupu Twitteru. Zaplatil za to 44 miliard dolarů. A i když je to docela nedávná záležitost, už pár manažerů propustil. Oznamuje také, že obnoví účet bývalého prezidenta Donalda Trumpa.
Můžeme si být jisti, že tím realizace jeho vize nekončí.